Kako da budete fizički aktivni i na radnom mestu?

M.D.
Nov 11 2021

Iako se kancelariski poslovi ne smatraju fizički teškim, pa shodno tome nisu štetni po zdravlje, oni ipak s druge strane mogu uzrokovati određene zdravstvene probleme koji su povezani sa prekomernim sedenjem.

U mnogim profesijama, ljudi su prinuđeni da u sedećem položaju provedu minimun osam sati dnevno, a za obavljanje pojedinih poslova, broj sati provedenih na poslu je daleko veći.

Dugo je preovladavalo mišljenje da preterano sedenje uzrokuje bolove u leđima i vratu, međutim, nova naučna saznanja potvrđuju da je ono pogubno za čitav organizam. Naime, nekoliko sprovedenih studija ukazuju na vezu između prekomernog sedenja i brojnih srčanih oboljenja, dijabetesa, gojaznosti i drugih zdravstvenih problema.

Svakodnevno sedenje je loše čak i po one ljude koji se svakog dana bave određenom fizičkom aktivnošću, jer ukoliko sedite najmanje četiri sata dnevno, kičma se ne kreće, kolena i kukovi su savijeni, a telo postaje ukočeno, zbog čega slabe mišići, a organizam postaje ranjiviji. Što je duži period neprekidnog sedenja, posledice po organizam su snažnije.

Kako biste sačuvali svoje zdravlje i povećali svoju fizičku aktivnost na poslu, u nastavku vam donosimo nekoliko trikova zahvljajujući kojima možete promeniti svoju svakodnevnu radnu rutinu.

1. Pravite češće pauze

Višečasovno sedenje prekidajte kratkim pauzama koje možete iskoristiti za kratku šetnju. Dakle, kad god vam se ukaže prilika napravite mali predah i prošetajte, makar ta šetnja podrazumevala nekoliko krugova u kancelariji ili odlazak do toaleta. Pored toga, pauzu za ručak takođe iskoristite kako biste se razmrdali i otišli do obližnje pekare ili restorana. Bez obzira na to koliko obaveza imate u toku dana, jako je važno da primenjujete ovakve pauze, jer kraćim šetnjama pokrećete sve mišiće i ubrzavate cirkulaciju.

2. Lopta za pilates umesto stolice

Sedenje na stolici tokom radnog vremena čini to da mišići za sav taj period nisu aktivni. Međutim, ukoliko sedite na pilates lopti, imaćete pravilno držanje uz istovremeno aktiviranje i jačanje mišića. U jednom eksperimentu, polovina od ukupno 200 radnika koji su sedeli na ovakvim loptama na poslu tvrdi da zbog toga oseća manje bolove u leđima, dok 45% njih kaže da su počeli da osećaju bolove u drugim delovima tela posle redovne upotrebe ovih "stolica". Zbog toga se preporučuje kombinacija pilates lopte i stolice u toku dana, jer se na taj način mišići aktiviraju bez opterećenja drugih delova tela.

3. Stajanje umesto sedenja

O važnosti ove teme najbolje svedoče pojedine kompanije koje su uvele "stojeće" sastanke. Ukoliko postoji mogućnost da realizujete ovakav sastanak u firmi gde radite, ne ustručavajte se da ih češće praktikujete. Pored toga, ukoliko za to postoje uslovi, pronađite mesto u kancelariji gde možete da postavite kompjuter, tako da na njemu možete da radite iz stojećeg položaja. Ako je to neizvodljivo, onda makar sve telefonske razgovore u toku dana obavite u stojećem stavu. Dakle, iskoristite svaku priliku u toku da malo „protegnete noge“, pa shodno tome počnite da izbegavate lift i krenite stepenicama. Na ovaj način se ubrzavaju otkucaji srca, podstiče se cirkulacija i vrši se pozitivan uticaj na imuni sistem, što je idealan mini kardio trening.

4. Vežbajte

U studiji koja je objavljena u časopisu British Journal of Sports Medecine, navodi se da bi idealno bilo raditi stojeći četiri sata, ali da je za početak dovoljno i samo dva. No, ukoliko to ne možete da izvedete, onda to kompenzujte fizičkom aktivnošću nakon posla. Trčanje, vožnja bicikla, teretana, plivanje ili večernja šetnja vas može napuniti pozitivnom energijom i smanjiti štetne uticaje nedovoljne fizičke aktivnosti u toku dana. Izaberite aktivnost koja vam najviše odgovara i krenite svakodnevno da je praktikujete, a rezultati neće izostati.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik